понеділок, 9 червня 2025 р.

Homemade Sour Milk – Ukrainian Kysliak

Кисляк
© – Recipe by Valentyn Karsky – Перепост матеріалів блоґу лише з обов'язковою посилкою на блоґ – Articles may be reposted only with indispensable link to CookeryTravel!
 

Кисляк – сквашене, густе молоко з приємним солодкувато-кислуватим присмаком, з пахощами та смаком лучних трав, тобто того справжнього молока, яким воно і повинне бути.

Про гарний кисляк говорять: «кисляк такий, хоч ножем ріж», тому, кисляк не п’ють, а їдять…

Гарний кисляк виходить з гарного, незбираного, повного молока: тому він густий, природньо жирний, і тому смаковитий та поживний.

А як визначити якість молока? Звичайно ж, найперше – це на нюх і на смак, а також, існують ще три ненаукові, але практичні способи визначення якості молока:

  перший – це величина вершка. Наприклад, в трилітровому бутлі, коли повне, незбиране молоко відстоїться в холодному приміщенні протягом трьох-чотирьох годин, вершка повинно бути щонайменше на три, а то й на чотири-п’ять пальців;  
  другий – це коли після молока на стінках банки залишається білий наліт і холодною водою банку не помиєш, а лише гарячою, а то ще й з миючим засобом;  
  третій спосіб найяскравіший – це гарний кисляк, саме той, густий, з солодкувато-кислуватим смаком і букетом лугових трав, тому що смачний кисляк може вийти лише з гарного молока!..


Яскравий приклад гарного молока, коли


в 2-літровому глечику вершка на чотири пальці!..


В трилітровій банці кисляку з гарного молока


виходить на три-чотири-п'ять пальців вершків (сметани)


Споконвіків, не маючи наукових обґрунтувань, люди знали, що кисляк корисний, тому що поживний, тому що смачний, тому що легкий для травлення, тому що «живий»…

Щодо молока потрібно зауважити, що воно теж "живе" і навіть найкраще молоко від найкращої корови протягом року неоднорідне. Влітку, коли корова на випасі, молоко менш жирне і менш густе, але запашніше і смаковитіше. Узимку, коли корова в стійлі і годується ситнішою їжею, молоко густіше і жирніше. Але в обох випадках, це молоко поживне і смачне, а відповідно і кисляк, як і сир, як і сироватка, будуть смачними та поживними.

■ Як зробити гарний кисляк (3 л свіжого молока)
Існуюють три простих, традиційних способи приготування кисляку:
1
Залишити свіже молоко вкисати при кімнатній температурі в посудині з широкою горловиною на добу-три.
2
Вилити свіже молоко в посудину, де перед цим був попередній кисляк, і залишити вкисати при кімнатній температурі на добу-три.
3
Покласти у півсклянки свіжого молока одну-дві столових ложки сметани, розмішати до розчинення сметани, вилити розчин в молоко, розмішати і залишити вкисати при кімнатній температурі на добу-три. Кисляк зі сметаною виходить насиченішим, поживнішим і смаковитішим.
В залежності від пори року і від температури довкілля, кисляк вкисає протягом доби-трьох, а то й чотирьох діб. Він гусне, в ньому з’являються протуберанці. Це свідчить про те, що кисляк готовий і його час поставити в холодильник або в льох.


Глечик з-під кисляку


Сквашування молока


Кисляк через


три доби

З трьох літрів гарного кисляку можна зняти декілька ложок вершків, тобто сметани:


Посуд для сквашування кисляку варто підбирати в залежності від мети використання кисляку.

Молоко можна сквасити в загальному посуді, а також його можна сквасити порційно.

Якщо ви хочете покуштувати справжній, густий кисляк, який хоч ножем ріж, або ж похвалитись стравою, пригостивши когось таким кисляком, то варто сквашувати молоко в чашці або в полумиску, додавши чайну ложку сметани. В цьому випадку, кожен отримає свою порцію і сметани, і густого кисляку.

Якщо ж кисляк сквашується у великому посуді, то перед його споживанням або використанням, кисляк потрібно гарно розколотити, щоб отримати однорідну суміш. На смак кисляку така дія аж ніяк не впливає, ба навіть більше, ви отримуєте довершену і по жирах, і по білках молочнокислу страву.


При цьому, на холоді (3-5 °C) кисляк продовжує жити, визріваючи ще до кондиційнішого продукту, адже він проходить всі ті ж стадії визрівання, як і вино, що й сир, тісто, шинка. Звичайно ж, ці стадії не такі довгі, але тиждень-два в холодному середовищі – термін для кисляку цілком звичний.


А визрілий, міцний кисляк є чудовою закваскою для приготування вареників, оладків, коржів, іншої пухкої випічки.







Оладки на кисляку з ягідним сиропом

Кисляк є чудовою заправкою до салатів, який можна використовувати замість сметани: страва виходить дієтичнішою.


Салат з весняною зеленню зі сметаною або з кисляком

– гарна вітамінна і біологічно активна страва

А кисляк з подрібненим кропом або й іншою зеленню (базилік, кінза, петрушка, естрагон…) та ще й зубком часнику перетворюється на чудову вітамінну і біологічно активну страву, яка зі скибкою хліба або оладком може стати легким, але ситним сніданком.

Все, що для цієї страви потрібно, так це склянка кисляку, декілька гілочок кропу (або петрушки, кінзи, базиліку, естрагону, чебрецю...) і гарну скибку домашнього хліба!

Зелень і часник подрібнити, гарно посікти, додати до кисляку, до смаку посолити і розмішати. Для приготування страви йде від двох до п’яти хвилин, і не треба залучати блендер, достатньо лише ножа і дошки…



Кисляк в холодному борщі – одна з можливих основ цієї страви:




Отже, не полінуйтесь пошукати на базарі гарне молоко і не лише його випити, а й почати робити власний кисляк – смачний та поживний. А головне, це в рази корисніше за будь-який кисло-молочний продукт харчової індустрії!..




Смачного!

© - Recipe by Valentyn Karsky - Перепост матеріалів блоґу лише з обов'язковою посилкою на блоґ - Articles may be reposted only with indispensable link to CookeryTravel!

Немає коментарів:

Дописати коментар